Loading…

Elektryk do Domów Warszawa

Elektryk do Domów i Sprzętów w Warszawie. Usuwanie Awarii - Nowe instalacje - Usługi Elektryczne
Kontakt

Remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty #5 – instalacja elektryczna – bruzdy pod kable z żelbecie



itam serdecznie . Zapraszam na zupełnie nową serię odcinków . Serię poświęconą remontowi mieszkania . Pojawią się filmy …

Pobrane z Youtube Elektryk do Domów, Naprawa Elektryki w Domu, Serwis naprawy elektryki i Elektroniki, Elektryk Warszawa, Naprawa Elektryki Warszawa, nasz elektryk z dojazdem na terenie Warszawy i okolic pomaga w trudnych sprawach.

26 thoughts on “Remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty #5 – instalacja elektryczna – bruzdy pod kable z żelbecie

  1. wielka płyta wygląda jakby miała się za chwile rozlecieć na kawałki, jakby miała za chwilę popękać. a to gówno jest tak twarde i stabilne, że ja pierdziu XD

  2. 1. W łazienkach puszek łączeniowych nie stosujemy. Jeżeli chcemy zamontować instalacje z takimi puszkami to montujemy je od strony przedpokoju (po drugiej stronie ściany)
    2. Instalacja tzw. bezpuszkowa to równorzędne rozwiązanie wobec tradycyjnej instalacji z puszkami łączeniowymi w pasie pod sufitem. Decyduje wykonawca/projektant jak to zrobi (pamiętając, żeby tych puszek nie montować w łazience tak czy inaczej)
    3. Przewodów nie należy łączyć na skrętkę. Chyba, że na skrętkę i później lutować (ale to też z pewnymi zastrzeżeniami). Skręcane przewody luzują się z czasem pod wpływem siły elektrodynamicznej i magnetostrykcji. Najlepiej łączyć przewody szybkozłączkami WAGO (oryginalnymi). Kostki, oraz takie listwy zaciskowe, jak pokazałeś bywają zgubne, bo są tam małe śruby, wykonane z miękkich stopów i często może dojść do zerwania takiego małego gwintu podczas montażu (jako mechanik rozumiesz to lepiej niż ja). Ja czasem daje takie listwy zaciskowe, gdy mam dużo miejsca ale wtedy kupuje na grube przewody 10 mm^2, bo tam są dużo większe śruby i gwinty.
    4. Pralka powinna mieć oddzielny wydzielony obwód (swój osobny bezpiecznik "ES" i przewód aż z rozdzielnicy)
    5. Bruzdowanie w wielkiej płycie to temat rzeka. Nie znajdziesz rozsądnej odpowiedzi. Trzeba po prostu myśleć i moim zdaniem Ty tak działasz. Zachować jakiś złoty środek. Krótkie bruzdki można zrobić ale nie ryc przez cały sufit lub przez pół ściany nośnej w poziomie. W sufitach często się zdarzaja puste przerwy na łączeniu płyt. U Ciebie chyba tego nie ma.
    6. Też uważam, że puszki do gniazd dobrze jest licowac z glazurą, czyli dopiero na tym etapie je wklejać. Dobrze jest montować gniazdka do puszek zarówno na rozpórki, jak i na te wkręty po bokach puszki.

    Czyli reasumując: dla celów edukacyjnych wygooglaj sobie "instalacje bezpuszkowe i puszkowe" oraz "kucie bruzd w wielkiej płycie" ale z tym drugim tematem uważaj, bo ludzie tak piszą, jak hipochondrycy na forach medycznych, którzy podejrzewają u siebie raka chorując na anginę 🙂
    Generalnie uważam, że dobrze Ci idzie, bo MYŚLISZ a to jest w elektryce najważniejsze.

  3. najlepiej przy takim dużym remoncie kupić syfon do umywalki z dodatkowym przyłączem odpływem do podłączenia węża pralki to się już nie zapomni o włożeniu węża do odpływu bo będzie na stałe podłączony jeśli nie pasuje ustawienie pralki do odpływu umywalki można też zastosować taki syfon z odpływem pralki do wanny Pozdrawiam 🙂

  4. jak to jest z robieniem bruzd w żelbecie ? Można to robić czy nie? W jednym momencie pokazujesz że zbrojenie jest na wierzchu – co w przypadku gdy takie zbrojenie jest na lini bruzdy ?

  5. witam z sufitem to najlepiej by bylo zrobic stelaż obniżając tylko tyle zeby oswietlenie weszlo(jakies punktowe np.ledy) i od razu na lazience z kibelkiem jak zniknie piecyk to wyciac w suficie z plyty pasek na domurowanie scianki dzialowej do konca i poobrabiac

  6. Jeśli chodzi o usuniecie oscieży wstaw najpierw nadproże z ytonga są dostępne wytnij miejsce i wstaw priorytetowo ponieważ jednostronnie pręty nie wiele dadzą. Niestety drzwi w toalecie będziesz musiał przesunąć na środek bądź od strony korytarza wstawić rujnując nie co ściany, ale z szlifierką miałeś do czynienia nie raz także myślę że to nie problem, wiem że nie lubisz ale załóż osłonę na szlifierke. W łazience kończy się bloczek równo z ościeżnica tym bardziej nadproże wskazane. Do grunrowania ścian zainwestuj w pompowany spryskiwacz bardzo pomaga i nie chlapie na wszystkie strony. Kosztuje w granicach 25 zł Jeśli chodzi o elektrykę dawniej tak robili tylko na skretkę i było i jest dobrze, gorzej z przerobkami ponieważ rozkrecając przewody się łamią i często są za krótkie jeśli chodzi o kostki zaprezentowane to styk jest wątpliwy przy skręcaniu np. 4 przewodów do jednej tzw w blaszki i śrubki. Ja stosuję złączki vago bardzo dobra opcja przy instalacjach w domu co do warsztatu i znacznych obciążeń nie testowałem. To nie jest żadna reklama przyspiesza to znacznie wykonanie przewody pojedyncze są osobno rozdzielone zajmując mało miejsca nie tak jak kostki itp. Puszki obsadź dopiero przy płytkach, są przedłużki ale po co jak możesz zrobić później jak i tak masz już głębokie, zostaw zapas kabla by mieć manewr tak żeby wyszło dobrze później na płytce. Co do samej elektryki w łazience powinien być osobny obwód na gniazdka i oświetlenie nie połączony z np. Korytarzem czy pokojem. Rozumiem że teraz nie ma wyjścia i radzisz czym masz bez rujnowania wszystkiego do około 😉 Nie dawaj kleju gipdsowego dla wyrównania zaciągnij klejem do płytek możesz też wtopić siatkę (taką do styropianu dla wzmocnienia)

  7. Witam ponownie
    Proponowałbym rozważyć opcje przeniesienia piecyka do kuchni do jakiejś górnej szafki i zamurować do końca tą ścianę
    Bo jak dla mnie to będzie zepsuty efekt końcowy całego projektu
    Pozdrawiam

  8. Puszki można zrobić na lico ze ścianą. Jak będzie za głęboko pod przyszłymi płytkami można zastosować przedłużki do puszek, są różnej grubości i łatwo dostępne.

Dodaj komentarz

Zadzwoń!