Loading…

Elektryk do Domów Warszawa

Elektryk do Domów i Sprzętów w Warszawie. Usuwanie Awarii - Nowe instalacje - Usługi Elektryczne
Kontakt

Jak podłączyć wyłącznik światła i lampę? – ElektrykaDlaKazdego.pl



http://osprzetokablowanie.pl – Chcesz wiedzieć więcej w temacie elektroinstalacji? Kompletny kurs domowego osprzętu, …

Pobrane z Youtube Elektryk do Domów, Naprawa Elektryki w Domu, Serwis naprawy elektryki i Elektroniki, Elektryk Warszawa, Naprawa Elektryki Warszawa, nasz elektryk z dojazdem na terenie Warszawy i okolic pomaga w trudnych sprawach.

37 thoughts on “Jak podłączyć wyłącznik światła i lampę? – ElektrykaDlaKazdego.pl

  1. Hej, Mam nadzieje ze ktos mi bedzie w stanie pomoc.

    Podlaczalem zarowke do sufitu jak to zostalo zaprezentowane powyzej ale nie jestem pewien czy wszystko dobrze podlaczylem. Efekt jest taki ze jak wlaczylem prad na chwile zaswiecila zarowka a potem zgasła. NIe wywalilo mi zadnych bezpiecznikow ani glownego ani w mieszkaniu. Gdy pozniej miernikiem sprawdzalem prad w kabelkach na suficie to nie ma pradu w zadnym mieszkaniu 🙁 Co sie moglo stac ? prosze o pomoc i czy nawet jakbym zle podlaczyl kable to i tak nie powinno wywalic najpierw bezpiecznikow ?

  2. Wszystko jasno wyłożone jak na łopacie. Paru rzeczy nie kumałem ale dzięki temu filmikowi skumałem. Zrobiłem instalację całego 60- cio metrowego mieszkania. mam na myśli gniazdka i oświetlenie.

  3. U mnie super elektryk poprowadził 3 zylowki wszędzie i większość są czarne niewiadomo czemu i w gniazdku zrobił epicentrum kabli i nawet w innych gniazdach kolory na nie miały dla niego znaczenia

  4. Witam, mam problem tego typu, że żeby włączyć światło w pomieszczeniu x, muszę mieć włączone światło w pomieszczeniu y, inaczej nie ma reakcji, co może być przyczyną, sprawdzałem gniazdka, na moja oko wszystko jest podlaczone prawidłowo, włacznik też, jakbyś mógł coś doradzić

  5. Ja mam jeden pokój zatynkowany cały już. Z sufitu wystają trzy kabelki, nigdzie nie ma włącznika/wyłącznika światła, jak podłączam oprawkę to się świeci i nie ma jak tego wyłączyć. Jak powinna wyglądać procedura dorobienia takiego włącznika? Dziś był gość, który się też elektryką zajmuje i normalnie do tych zwisających kabelków wpiął kabel, z kontaktem na końcu. Skuł trochę tynku na suficie i zastanawiam się czy dobrze zrobił…?

  6. Sprawa jest niezwykle prosta i banalna. Nieważne, czy to jest punkt świetlny pojedynczy, podwójny czy sześciokrotny, zasada jest taka sama i niezwykle prosta. Żeby było oświetlenie, musi być zasilanie. Zasilanie to dwa przewody, fazowy L i neutralny N. I już. Najprościej mamy jedną żarówkę. I robisz tak – neutralny z zasilania dajesz od razu na punkt świetlny, neutralny, czyli niebieski N. A drugi z zasilania, fazowy L, dajesz od razu na włącznik, fazowy czyli L. Żeby działało, obwód był zamknięty, więc wszędzie muszą iść dwa przewody, jeśli to jest punkt świetlny pojedynczy. Jak neutralny z zasilania poszedł na żyrandol, a fazowy na włącznik, to trzeba gdzieś to spiąć, żeby zamknąć obwód. Więc ten drugi przewód, który został wolny, idący do punktu świetlnego, łączysz z tym drugim, który został, wolnym, idącym od włącznika. I masz zrobione. Jak chcesz mieć dwa punkty zapalanie oddzielnie, musisz mieć włącznik dwuklawiszowy, a między włącznikiem a żyrandolem musi być przewód trój-żyłowy (dla uproszczenia pomijam przewód ochronny PE, który zgodnie z przepisami, też powinien być). I tak – do dwuklawiszowego włącznika jedną z trzech żył, idących do niego, idzie faza zasilająca z zasilania, zaś dwoma pozostałymi powraca, gdy zostanie on włączony. Do żyrandola idą trzy przewody, neutralny i zostają dwa, dwa fazowe, na dwa punty świetlne. I te dwa fazowe z żyrandola łączy się z tymi dwoma fazowymi, idącymi od włącznika dwuklawiszowego. I tak dalej. W praktyce wszędzie tam powinien być tez przewód PE, ochronny, więc dla pojedynczego punktu świetlnego iść powinny trzy przewody między punktem, włącznikiem a zasilaniem, a dla punktu dwuobwodowego, powinny iść cztery – neutralny N, dwa fazowe L1 i L2 oraz ochronny PE.

  7. Czy dobrze zrozumiałem, że kolejność przewodów do żarówki nie ma znaczenia ? A czy nie będzie tak , że wtedy faza może być na obudowie (gwincie) żarówki ? Żarówka będzie działać, ale czy ta faza nie będzie zagrożeniem jak ktoś będzie próbował wymienić żarówkę ?

  8. Witam serdecznie, Panie Radku potrzebuję Pana pomocy. Mam na strych doprowadzony jeden obwód 3×2,5 . Przewód idzie z rozdzielnicy w mieszkaniu, gdzie jest zabezpieczony esem B 16. Na strychu chciałem rozdzielić ten przewód zasilający na dwa oddzielne obwody (mała rozdzielnica) tak by światło dobezpieczyć B 10, a gniazdko B 16, czy lepiej z tego jednego obwodu zasilającego połączyć w puszce razem i światło i gniazdko, ale wtedy zabezpieczenie B 16 jak na światło będzie za duże, a gdyby zmienić na B 10 to na gniazdo będzie za mało. Bardzo proszę o radę.

  9. Szkoda, że na filmiku nie ma montażu ramki, bo chyba w tym konkretnym przełączniku ramkę montuje się pod tą "gumową" (u mnie twardy plastik) część, którą zdejmowałeś.

  10. Dobry filmik. Też jestem elektrykiem. Nie jestem zwolennikiem łączenia przewodów fazowych pod jeden zacisk włącznika. Moim zdaniem lepiej połączyć jest je na wago wyprowadzając jednocześnie z wago jedną żyłę do włącznika. Tym samym zapobiegniemy utraty zasilania w pozostałych miejscach obwodu w razie np. awarii włącznika.

  11. Po co uziemienie zawsze idzie do lamp… Jak podłączam lampę to jedynie obudowa jest uziemiona a elektronika nic wspólnego z nią niema.

  12. Witaj mam pytanie o obrazkowy opis bezpiecznikow (46s.) czy jest twojego autorstwa ? gdzie takie obrazki mogę znaleźć tez bym chciał podrukować do swojego mieszkania 🙂

  13. Dzięki Panu sama podłączyłam włącznik światła w starej instalacji. Obejrzałam kilka filmów a tylko tu zrozumiałam co zrobić gdy moje przewody różnią się kolorem od tych na filmach. Dziękuje 🙂

  14. po częściowej wymianie kabli elektryk doprowadził do świetlówki białą czerwoną i niebieską żyłę w starych jest czarny i niebieski po założeniu przez nich nowych włączników i gniazdek często wyłącza nam prąd tzw bezpiecznik różnicowy gdzie mogli popełnić jakiś błąd? pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zadzwoń!