Loading…

Elektryk do Domów Warszawa

Elektryk do Domów i Sprzętów w Warszawie. Usuwanie Awarii - Nowe instalacje - Usługi Elektryczne
Kontakt

STEROWANIE POMPĄ CIEPŁA – WYBÓR NAJLEPSZEGO ROZWIĄZANIA



Dziś kolejny film z serii “Kompendium Wiedzy na Temat Pomp Ciepła” którego tematyką będzie W jaki sposób jesteśmy w stanie …

Pobrane z Youtube Elektryk do Domów, Naprawa Elektryki w Domu, Serwis naprawy elektryki i Elektroniki, Elektryk Warszawa, Naprawa Elektryki Warszawa, nasz elektryk z dojazdem na terenie Warszawy i okolic pomaga w trudnych sprawach.

37 thoughts on “STEROWANIE POMPĄ CIEPŁA – WYBÓR NAJLEPSZEGO ROZWIĄZANIA

  1. Panowie – apropo cwu, to:
    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.

    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
    § 120. [Stały obieg wody; przewody]
    2. Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C.
    Także…
    Ale przy pompie jest to możliwe 🙂

  2. I teraz kiedy pis zrobil dobra cenę na prąd to ciężka ustawić pompę zeby grzala tylko wtedy kiedy temperatura jest na plusie a kiedy na minusie zeby nawet nie drgnęła. W podlogowce ma to sens.

  3. Wkurzające jest to, że uważacie użytkownika za debila, bo grzebie w ustawieniach, co trudnego jest w ustawieniu DELTA? albo czy potrzebuje instalatora, żeby ustawić krzywą grzewczą? otóż nie, to są parametry które każdy użytkownik powinien znać i rozumieć i potrafić ustawić.

  4. Zaczynam dochodzić do wniosku, że pompa ciepła nie jest optymalnym rozwiązaniem. Przez rozwiązanie optymalne rozumiem sytuację kiedy użytkownik może zawsze bez wielkich ceregieli i tajemnej wiedzy samodzielnie decydować kiedy, gdzie i do jakiej temperatury chce ogrzać określone pomieszczenia w domu. Np po co stale grzać cały kilkuset metrowy dom skoro użytkownik przebywa większość dnia w gabinecie ( home office) schodząc tylko czasami do kuchni ? Dlaczego mam się godzić na zbyt wysoką temperaturę w sypialni albo brak możliwości podwyższenia temperatury kiedy ktoś z domowników złapie przeziębienie ?

  5. Swego czasu kupiłem najnowszy piec gazowy Wolfa, czego on nie miał (na trajlowali mi instalatorzy i zamówiłem wersje max). W pierwszym sezonie po przeszkoleniu jeszcze wiedziałem co jak nastawiać wiadomo człowiek napalony jaki to wyjątkowy sprzęt kupił więc poświęcał czas na zabawę z panelami sterującymi, ale czas szybko leci z każdym sezonem grzewczym miałem coraz więcej problemu z przypomnieniem sobie co do czego służy. Po paru latach jak skończyła się gwarancja strefa grzejnikowa zaczęła szwankować raz grzała raz nie. Wezwałem serwis pan serwisant przyszedł i co chwile dzwonił do centrali pytać co do czego służy w końcu stwierdził że trzeba wymienić główny sterownik pieca, ok zapłaciłem, ale po kolejnych dniach sytuacja się zaczęła powtarzać znowu przyszedł serwisant tym razem stwierdził że trzeba pompę obiegową wymienić, ok nie ma wyjścia trzeba zapłacić. Niestety to nie pomogło w końcu pomyślałem, że jak tak dalej pójdzie to cała instalacje mi wymienią. Postanowiłem sam się tym zająć poświęciłem dwa dni na analizę systemu i doszedłem do wniosku że po prostu trzeba wymienić baterię w panelu sterującym pokojowym. Technika galopuje po 10 latach młodzi serwisanci nie maja pojęcia o starych systemach. Teraz wiem że najważniejszy przycisk w sterownikach układów grzewczych to reset do ustawień fabrycznych. Po każdej próbie ustawienia systemu dla swoich potrzeb wszystko przestaje działać wtedy reset i piec zaczyna grzać . Ostatecznie żeby mieć spokój nie tykam się sterownika nic nie nastawiam nie przestawiam a na regulacje temperatury też mam sposób na podłogówce odciąłem kabel od siłownika zaworu trójdrogowego, temperaturę steruje ręcznie. W obiegu grzejnikowym do sterowania temperaturą idealnie nadają się tradycyjne zawory grzejnikowe. Obecnie planuję wymianę pieca na pompę ciepła i już widzę że komplikacja układów grzewczych dalej postępuje. Ustawianie krzywej grzewczej to tak jakby producenci samochodów wyrzucili z samochodów prędkościomierze i zastąpili je przepływomierzami paliwa. Chcesz jechać 100km/h musisz najpierw doświadczalnie ustawić „krzywą paliwową” ,czyli sprawdzić ile paliwa trzeba dostarczyć w jednostce czasu do silnika, żeby przejechać 100km w ciągu godziny. Oczywiście większość kierowców nie wiedziałoby o co chodzi z tą „krzywą paliwową” i wzywałoby serwis do jej ustawienia.

  6. Panie Kacprze i Panie Stanisławie czy da się mieć dwa układy nadążne ? Np. Mamy pierwszy układ nadążny na roztworze glikolu (monoblok, sprawa oczywista) + wymiennik ciepła + układ wody w systemie nadążnym(dwa czujniki temperatury: zasilanie, powrót, oraz pompa elektroniczna). Jak to podłączyć/wysterować w Pompie Ciepła? Układ koncepcyjny, zastosowanie ma tam gdzie nie możemy zastosować glikolu w całej instalacji, a jednak chcemy P.C. Oraz nie możemy w układzie otwartym bezpośrednio wpiąć P.C. Pomijamy straty wymiennika – to jest sprawa oczywista i zależy od jego budowy. Chodzi tylko o to czy tak da się sterować drugim systemem nadążnym w Panasonicu seria/generacja J.

  7. Panowie dlaczego wychodzicie z założenia ( zwłaszcza P Karol – adhd ) że ludzie nie mają pojęcia o sterowaniu strefowym ? Proszę oddajcie jeśłi macie na to ochotę swą wiedzę dotyczącą pomp Panasonic ale nie próbujcie na siłę przekonywać do braku sterowania strefowego ! Sterowanie inteligentne to przyszłość !

  8. Czy termostat firmy Panasonic zewnętrzny PAW-A2W-RTWIRELESS także będzie działał w taki sposób że będzie modulował krzywą grzewczą? Jaka jest jego histereza?
    Mam 100% ogrzewanie podłogowe i ustawienie na termostacie wewnętrznym przeniesionym do korytarza 23 st. C
    Zdarza się teraz że temp. jest osiągana i wyłącza pompę niestety jego histereza 1 st. C powoduje że załącza ponownie przy 22 st. C co zmniejsza komfort
    Podniesienie termostatu na 24st. C powoduje że są momenty że dom jest przegrzany
    1) Jaką histerezę działania ma ww. sterownik?
    2) Nastawa temp. co ile jest możliwa?
    3) Czy sterownik steruje krzywą tak jak sterownik z pompy tak jak omówiono to w filmie?

  9. Sterowanie z pomocą czujnika temperatury do krzywej grzewczej w domu przy niskotemperaturowych grzejnikach i dużych przeszkleniach od wschodu to to czego właśnie szukałem. 🙂

  10. Jak zautomatyzować grzanie podłogówki pompą ciepła, która ma TYLKO minimum 30 stopni nastawy stałej? Jedyna możliwość to 3 strefy czasowe lub wyłączanie.

  11. W jaki sposób rozwiązać problem, który zaobserwowałem. Sterownik z pompy przeniesiony do domu – sterowanie termostatem. Temperatura na sterowniku ustawiona na 22 stopnie, następuje spadek mierzonej temperatury w pomieszczeniu na 21 i załącza się sprężarka i grzanie, po czym po minucie pomiar znowu pokazuje 22 (ruch powietrza, błąd pomiaru jak to w elektronicznych czujnikach temperatury) i sprężarka się wyłącza. Co z takim fantem zrobić?

  12. Ja tam ekspertem nie jestem, ale wydaje mi się, że podstawowym elementem sterującym każdą pompą ciepła jest zawór rozprężny. Krzywa grzewcza oparta na pomiarze wody grzewczej jak się ma przykładowo do pompy powietrze-powietrze czy jak skraplacz jest w buforze? Temat ograniczony do gotowych urządzeń montowanych przez Panów.

  13. Nie lubię podejścia producentów i instalatorow do klienta jak do debila. Każdy klient powinien sam zdecydować na ile jest techniczny i czy chce się w czyms bawić czy nie.

  14. Siema majstry, uważam że krzywa grzewcza jest bez sensu. Temperatura zewnętrza nie wpływa na zapotrzebowanie ciepła wewnątrz, słońce , zachmurzenie, wiatr i najgorsze co może być to "zamróz" przejście z temperatur ujemnych w dodatnie, najlepsze rozwiązanie sterownik pokojowy i korygowanie termostatami . pozdro

  15. Hey! Czyli jak dobrze zrozumiałem moim przypadku 2x pompa pw+ bufor 800l + podłogówka (390m2) + elektrozawory = krzywa grzewcza bez większego znaczenia wersus stała temperatura?

  16. Drodzy Panowie pytanko
    Panas sdc9kw czy można ustawić grzanie cwu podczas mrozów że wspomaganiem grzałki 3kw zabudowanej w hyroboksie?
    Chodzi o to by szybciej grzało.
    Z góry dziękuję za pomoc.

  17. Witam Mam pompę Panasonik monoblog 9 Kw Przy temp zewn min 5 pobiera 30 Kw na dobę dom 125 m 2 – kaloryfery ocieplenie 10 cm styropian zapotrzebowanie na ciepło ok 12 Kw Czy pobór energii jest ok Proszę o odpowiedz Pozdrawiam

  18. Szefie Karolu 😉 mam drugie źródło ciepła (wiadomo jakie :D) jest jakiś sposób, co dołożyć, gdzie podpiąć ? żeby mi się T-Cap wyłączał jak mi się sośnina za mocno pali ? 😀

  19. Czeac.Mam pytanie. Czy do panasa all in one mozna podpiąc naczynie na c.w.u do zasobnika od gory w wolne przyłacze? Czy koniecznie musi byc wpiete na zasileniu zasobnika zimna woda? Z gory dzieki za odp.pozdr

  20. Witam dzisiaj zmostkowałem termostat pokojowy, żeby sprawdzić jakie jest zużycie pompy ciepła, na wyjściu z pompy zrobiłem nastawę 28 stopni, mam ogrzewanie 100 procent podłogówką, zostawiłem tak na 24 h i zużycie prądu wyniosło 19 KW, przy temp 21 stopni w pomieszczeniach, a gdy wszystko działa na termostacie, czyli daje sygnał załączenia i wyłączenia pompy gdy tego potrzebuje przy nastawię w pomieszczeniu temperatury 21 st, a na wyjściu z pompy mam ustawione 35 st. To Zużycie na 24 h wynosi 7.8 KW, więc chyba z termostatem jest oszczędniej, a jak to się ma z żywotnością samej pompy?

  21. Witam posiadam pompę panasonic model WH-ADC0309J3E5B dwu strefowy, chciałbym żeby jedna strefa była sterowana przez termostat pokojowy, gdzie i pod jakimi nazwami znajduje się podłączenie przewodu, proszę o odpis

  22. Witam czy ktoś może mi powiedzieć czy można (jeśli tak to jak) na zasobniku c.w.u. mieć wodę o określonej temperaturze przez większość dnia a np wieczorem gdy wszyscy się kąpią temperatura przez pare godzin była wyższa. chodzi m o oszczędność energii po co przez większość dnia utrzymywać wysoką temperate zbiornika c.w.u.

  23. Witam, jestem zwykłym inżynierkiem konstruktorem, ale często w opisie technicznym trzeba podać czym się grzeje itp. Dręczy mnie pytanie – jak spełnić warunki techniczne instalując Wasze pompy – jak to wygląda od strony prawnej??.. przypomnę art 120 WT mówi – w punkcie czerpalnym wody użytkowej należy uzyskać min 55 st oraz, że okresowo należy zdezynfekować cieplnie instalacje temperaturą nie niższą niż 70 st, a Wasze pompy z tego co wiem mają już problem powyżej 50st . Jak realizujecie dezynfekcję instalacji – czy trzeba dodatkowej grzałki, która włącza się co miesiąc i obniża COP podobnie jak w rekuperatorze sprawność obniża grzałka odszraniajaca gdy temp. zewnętrzna jest na minusie?
    Pytanie drugie: dlaczego pompa ciepła jest zaliczana do OZE skoro pobiera prąd i to w takiej ilości , że w elektrowni trzeba spalić mniej więcej tyle węgla co ogrzało by ten dom bez pompy ciepła w zwykłym piecu? Pamiętajmy tu, że do naszego gniazdka dochodzi tylko 1/3 energii spalonego węgla więc przy COP = 3 (taki typowy dla powietrznych pomp ciepła) emisje CO2 w obu przypadkach ( pompa czy sprawny pięć węglowy) są podobne. Myślę , że już bardziej OZE jest piec na suche drzewo…. Pozdrawiam

  24. Chciałbym, żeby pompa pracowała w trybie modulacji, a nie w trybie on/off. Z tego co usłyszałem, jest to możliwe tylko w przypadku umieszczenia sterownika w pomieszczeniu, czy wystarczy zostawić otwarty grzejnik tylko w tym jednym pomieszczeniu a resztę pomieszczeń sterować grzejnikowymi zaworami termostatycznymi?

  25. Super temat. Przy tej okazji mam pytanie, czy mając dwa obiegi grzewcze (dół podłogówka, góra grzejniki) i płytę rozszerzeń w pompie, to czy mogę zastosować dwa regulatory temperatury? Jeden dla parteru a drugi dla góry?

Dodaj komentarz

Zadzwoń!