Loading…

Elektryk do Domów Warszawa

Elektryk do Domów i Sprzętów w Warszawie. Usuwanie Awarii - Nowe instalacje - Usługi Elektryczne
Kontakt

Przełączniki dotykowe [RS Elektronika] #197W tym odcinku kilka słów o przełącznikach dotykowych, ich rodzajach, ich działaniu i zastosowaniach. Jeśli spodobał Wam się …

Pobrane z Youtube Elektryk do Domów, Naprawa Elektryki w Domu, Serwis naprawy elektryki i Elektroniki, Elektryk Warszawa, Naprawa Elektryki Warszawa, nasz elektryk z dojazdem na terenie Warszawy i okolic pomaga w trudnych sprawach.

42 thoughts on “Przełączniki dotykowe [RS Elektronika] #197

 1. Jedno mogę powiedzieć o tym kanale. Bardzo jasno i precyzyjnie prowadzący tłumaczy każde zagadnienie. Przez czas trwania programu nie usłyszałem ani jednego zbędnego słowa. Osobiście jako elektronik doprecyzowuje własną wiedzę. Dzieki za materiały. Pozdrawiam

 2. W aktualnie wynajmowanym mieszkaniu mam takie przełączniki firmy Keemple i są beznadziejne. Czasami muszę stać przy nich długo, bo nie reagują na dotyk i chwytają dopiero za np. piątym razem. Ciężko mi powiedzieć czy to może być wina montażu, czytałem opinie o nich i ludzie mieli z nimi podobne doświadczenia. Jakby te moje działały tak jak ten zaprezentowany na filmie to by było coś pięknego.

 3. Mają jeszcze jedną wadę – nie działają na łokieć, gdy np trzeba zapalić światło a obie ręce są zajęte 😉. Z tego powodu u siebie używam jeszcze przełączników analogowych.

 4. Mam w domu identyczne włączniki jak ten pokazany na filmie. Zauważyłem że niektóre działają z odległości gdzieś 1mm od szybki no i ten w kuchni mruga światłem jak się wyłącza lodówka.

 5. hej, a może odcinek o urządzeniach działających bez przewodu N? pomoże mi ktoś zrozumieć jak udaje się zasilać przełączniki bez neutralnego przewodu?

 6. Co do zaprezentowanego wyłącznika, mam parę sztuk w domu i co się okazało. Kiedyś naprawiałem laptopa i w momencie załączenia taniego zasilacza światło zaczęło samo zaświecać się i gasnąć. Powodem były zakłócenia generowane przez zasilacz. Upłynęło trochę wody w Wiśle zanim odkryłem o co chodzi.
  Pozdrawiam cieplutko.

 7. Każdy ma tonę takich czujników w swojej kieszeni 😉 O ile nosi w niej swojego smartfona. Albo w touchpadzie w laptopie. Kiedyś stosowało się rezystancyjne, w tej chwili chyba tylko pojemnościowe.

 8. Czekaj, czekaj, skoro dzwonek wzbudzał się przez wadliwy przycisk dotykowy to czemu nie zamieniłeś go na zwykły przycisk dzwonkowy tylko wywaliłeś całą pozytywkę? Może to nie była wina przycisku a samego dzwonka pozytywki…

 9. Dobry odcinek. Widać że technika idzie do przodu 🙂 Mimo że takie włączniki są już popularne to nie zastanawiając się zbytnio nad ich konstrukcja obstawiałem jąkać podrasowana technologie "radmorową" ale podobną do czasów kiedy robiło się na u741 czy bc107. A to proszę pomiar zmian oscylacji, mikroprocesory, kalibrowanie…

 10. ciekawym układem do takich wyłączników jest TTP223 występujący w modułach do arduino , gdzie można ustawić jego tryby pracy od impulsowego do naprzemiennego (bistabilnego) oraz stan wyjścia po włączeniu zasilania – aktywny LO albo HI. Całkiem fajnie to działa i kosztuje koło 2 zł

 11. Czujnik wykrywa zmianę pojemności kondensatora. Pojemność kondensatora zależy od powierzchni okładek, kształtu oraz dielektryka. Materiały, z których produkowane są obwody drukowane oraz zdecydowana większość materiałów codziennego użytku ma stałą dielektryczną w zakresie 3-7. Inaczej jest z wodą. Woda, o temperaturze 30-36 stopni Celsjusza ma stałą dielektryczną na poziomie 40-70. (silnie zależy od temperatury wody -> pomiar wilgotności i temperatury ziarna). To zmiana otoczenia wywołana obecnością palca sprawia, że pojemność czujnika zmienia się (rośnie) i układ (czasami dość skomplikowany, mówimy tu o zmianie pojemności o dziesiątki pikofaradów) potrafi to pewnie wykryć.
  Ciekawostką jest to, że wykrywana jest szybka zmiana pojemności a nie jej wartość bezwzględna w czasie. Dzięki temu czujniki potrafią działać nawet w wilgotnym środowisku (albo wręcz w mokrym).
  Atmel udostępnia bibliotekę Q-touch, dzięki której można takie sensory tworzyć nawet na dość prostych mikrokontrolerach. Ale można spróbować zrobić to samodzielnie, to ciekawe wyzwanie a rezultaty mogą być bardzo widowiskowe.
  Chyba każdy producent uC ma takie rzeczy w ofercie.

 12. Szkoda że nie wspomniałeś o włącznikach dotykowych krzyżowych ponieważ łączy się je w inny sposób niż tradycyjne. Dużym plusem ich jest że występują z możliwością sparowania z pilotem.

Dodaj komentarz

Zadzwoń!