Loading…

Elektryk do Domów Warszawa

Elektryk do Domów i Sprzętów w Warszawie. Usuwanie Awarii - Nowe instalacje - Usługi Elektryczne
Kontakt

Łącznik schodowy podwójny – jak podłączyć łączniki schodowe podwójne do instalacji elektrycznej?Zobacz jak działa podwójny łącznik schodowy, dzięki któremu możemy z dwóch miejsc uruchamiać dwa różne obwody …

Pobrane z Youtube Elektryk do Domów, Naprawa Elektryki w Domu, Serwis naprawy elektryki i Elektroniki, Elektryk Warszawa, Naprawa Elektryki Warszawa, nasz elektryk z dojazdem na terenie Warszawy i okolic pomaga w trudnych sprawach.

28 thoughts on “Łącznik schodowy podwójny – jak podłączyć łączniki schodowe podwójne do instalacji elektrycznej?

 1. Czy możesz pokazać podłączenie z tyłu puszek dla dwóch pkt oswietleniowych ale wychodzacym po jednym z łączników i ta samą instalacją łącznik schodowy podwójny?

 2. wlasnei ogladam pana film…bardzo pomocny…p.s. czy na jeden obwod obciazenie 150W bedzie nie za duze ? mam na jednym obwodzie 3 lampy kazda o mocy 50W

 3. A da się zrobić taki schemat że na jednym piętrze mamy pojedynczy przełącznik schodowy a piętro wyżej podwójny. Mam taką sytuację że chce schodowo włączać 1 światełko ale na piętrze do tej samej puszki mam dociągnięte również kolejne oświetlenie korytarza czyli potrzebuje w jednym mieć schodowy + jednobiegunowy ale pytanie jest czy dokładnie to samo da się zrobić na schodowym pojedynczym + schodowy podwójny?

 4. Dzień dobry czy mogę podłączyć 4 włączniki schodowe podwójne ? I jak mogę to zrobić. Mam połączone tak wszystkie samo jak pierwszy i z ostatniego z fazy idzie na lampe jedna i druga zapalam główny i dziala tylko ten co wychodza na lampe. A jak jest wylaczone zasilanie to lampa mruga

 5. Czyli z tego filmu rozumiem że do 1 wyłącznika schodowego podwójnego przychodzi 3 żyłowy kabel zasilający z rozdzielnicy do 2 wyłącznika schodowego podwójnego 3 żyłowy przewód np :od żyrandola 2 sekcyjnego i pomiędzy wyłącznikami musi przyjść przewód 4 żyłowy jako korenspondencyjny.

 6. Dzięki twoim filmikom instalację położyłem sam w dom. tylko elektryk odebrał i do niczego się nie przyczepił.Ale był zdziwiony wykonaniem….Teraz to już stało się pasją i doprowadziło do zrobienia sobie uprawnień SEP…Tak trzymać

 7. Sprawa jest prościutka. W pojedynczym układzie łączników schodowych do pierwszego łącznika idzie jeden przewód fazowy, między łącznikami są dwa, a z drugiego łącznika znów wychodzi jeden przewód fazowy. W układzie łączników schodowych dwuklawiszowych jest po prostu podwojenie tego układu po stronie fazowej, czyli do pierwszego łącznika idą dwa fazowe, miedzy łącznikami są cztery przewody fazowe i wychodzą znów dwa, ale nie na jeden, a na dwa punkty świetlne. Obecnie i tak odchodzi się od tych układów na rzecz sterowników, montowanych w rozdzielnicy czy od razu w puszce. Wtedy taką lampę, czy dwie, można włączać nie z dwóch, trzech (z użyciem łącznika krzyżowego), a nawet z kilkunastu miejsc, i to za użyciem najzwyklejszych łączników dzwonkowych, tzw. monostabilnych. Jedynym tego minusem jest konieczność zastosowania sterowników, które non stop pobierają energię, nawet, jak nie są włączone odbiorniki, co powoduje nieco większe zużycie energii, a plusem jest uproszczenie układu przewodów, a także możliwość zastosowania łączników radiowych, które nie wymają przewodów pomiędzy punktem świetlnym a nimi, wystarczy tylko bateria do łącznika, wtedy taki może być i przenośny, albo przyklejony do ściany.

 8. Świetny film. W jasny, zrozumiały sposób zostało pokazane działanie takiego schematu. Mam natomiast drobne uwagi merytoryczne:
  1) 1:20 – podany został przykład sterowania zarówno oświetleniem, jak i wentylacją za pomocą podwójnego włącznika. Wg mnie nie powinno to mieć miejsca, ponieważ te odbiorniki prądu są różnego typu i powinny być łączone na oddzielnych fazach (tzn. np. jedna faza L1 przeznaczona dla gniazdek z uziemieniem – również dla wentylatora; druga faza L2 – przeznaczona dla oświetlenia – adekwatnie do sytuacji na filmie). Natomiast, gdyby chcieć faktycznie umożliwić sterowanie, jak jest powiedziane na filmie, doszłoby do sytuacji, że ze względu na dwie fazy w jednej puszce, napięcie przekroczyłoby 400V, co o ile się nie mylę jest niezgodne z przepisami. Natomiast nie miałbym nic przeciwko podłączeniu TYLKO oświetlenia LUB TYLKO wentylacji w obwodzie zgodnym ze schematem na filmie.
  2) 13:32 – wskazano możliwość stosowania przewodów o przekroju 1,0 mm2 lub nawet 0,75 mm2, a z tego co pamiętam dla instalacji oświetlenia przepisy nakazują stosowanie przewodów o minimalnym przekroju 1,5 mm2. Natomiast nie miałbym nic przeciwko stosowaniu wskazanych przekrojów przewodów wewnątrz samych odbiorników.
  Przepraszam, że trochę się czepiam, ale jeśli można, to proszę o odpowiedź do moich uwag.
  Pozdrawiam.

 9. Witam. Nie wie ktoś przypadkiem dlaczego stosując dwa takie łączniki i podłączając tak jak w instrukcji mogę światło zapalić tylko w tym miejscu(łączniku) w którym zgasiłem? Czy zależy to od modelu łącznika(mój model to schodowy podwójny legrand cariva)?

Dodaj komentarz

Zadzwoń!