To chyba ten odcinek INTELIGENTNY DOM DIY, na który wielu z was czekało od dawna. Pokażę jak sterować oświetleniem w …
Pobrane z Youtube Elektryk do Domów, Naprawa Elektryki w Domu, Serwis naprawy elektryki i Elektroniki, Elektryk Warszawa, Naprawa Elektryki Warszawa, nasz elektryk z dojazdem na terenie Warszawy i okolic pomaga w trudnych sprawach.
Related
47 thoughts on “STEROWANIE OŚWIETLENIEM cz.1 | Inteligentny Dom DIY #6”
Szmalu wrzucaj nowy odcinek , bo światła w kuchni nie mam od miesiąca 🙂 Żona grozi mi już, że odejdzie 😉
Hej. Widzę że wykorzystujesz łączniki bistabilne. A czy jest możliwość wykorzystania łączników monostabilnych?? Tak zmodyfikować oprogramowanie że każda zmiana, obwodu zamknięty lub otwarty powoduje zapalenie lub zgaszenie
Pierwsza zasadnicza uwaga, nigdy, przenigdy nie używajcie przewodu PE (żółto-zielony) do zasilania, czy jak w tym przykładzie (2 min.) do sterowania oświetleniem. Każdy który w przyszłości będzie majstrował przy instalacji musi być pewien że ten przewód jest bez napiecia. Więc najlepiej podpiąć go do pozostałych przewodów PE pomimo że we włączniku nie będzie on podpięty. To dla waszego bezpieczeństwa. Jeżeli jednak trzeba go wykorzystać do sterowania należy końce tego przewodu okleić innym kolorem taśmy izolacyjnej by zasygnalizować że na tym przewodzie może być napięcie.
3:49 "No bo wprawdzie moglibyśmy wypiąć Arduino czy RPi z naszej instalacji, ale same przekaźniki musiałby w niej zostać" Zastanawiam się czy jest to w ogóle możliwe żeby zrobić to bez Arduino i RPi, przekaźniki tutaj zastosowane to przekaźniki monostabilne, natomiast dla łączników monostabilnych (przycisków, łączników dzwonkowych) konieczny jest przekaźnik bistabilny. Czy może ja coś źle zrozumiałem, bądź rozumiem?
Jest 4 sposób prowadzenia instalacji przewodami ydy. Poprowadzenie instalacji w gwiazdę czyli każdy przewód ydy np 3×1.5 (z łącznika i z punktu oświetleniowego) prowadzony jest do rozdzielnicy głównej i tam jest łączony zugami bądź wago. W takiej sytuacji nie ma potrzeby prowadzenia skrętki do łączników. Przejście z instalacji tradycyjnej na inteligentną polega na rozpięciu w rozdzielnicy poszczególnych obwodów i wprowadzenie przekaźników. Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę.
tak, temat może nie bezpośrednio ale związany z oświetleniem, jakie łączniki masz zamontowane na ścianach które obsłużą instalację niskoprądową na arduino? znalazłem tanie łączniki dzwonkowe, jednaj mam problem z łącznikami niskoprądowymi bardziel eleganckimi, np z dodtykowe. znalazłem kilka jednaj napięcie na nich to 10-30 V DC a arduino to 5 V
Witam. Mam małe pytanko. Jaki model najlepiej użyć jeżeli mam wszystkie przewody od przełączników ściennych oraz wszystkie przewody od źródeł światła doprowadzone bezpośrednio do skrzynki bezpieczników. Myślałem o sonoff 4 CH ale nie miałbym wtedy możliwości sterowania z przełączników ściennych. Instalacja kilku sonoff mini w skrzynce bezpieczników dała by możliwość sterowania z wifi oraz przez przełączniki ścienne ale zamiast tego wolałbym jedno urządzenie z kilkoma kanałami które również miało by opcje zapamiętywania stanu przełącznika jak sonoff mini. Może ktoś się zlituje i doradzi:) dzięki pozdrawiam.
Zastanawiam się czy może wystąpić problem, że przez wzajemną indukcję przewodów na kilku liniach wystąpi błędna interpretacja sygnałów dla stanów logicznych na wejściu do ARDUINO. W przypadku takiego zjawiska można mieć spory problem z niezależnym sterowaniem daną linią.
Jakie napięcie DC stosujesz na tych włącznikach? Czy jak masz przełącznik monostabilny dwukanałowy to załączenie jednej linii na danym przewodzie nie indukuje tej drugiej? Takie zjawisko może wystąpić przy długich liniach.
Bardzo fajny film i pokazujący ludziom jak można lepiej sterować oświetleniem 😉 Sami również zaczynamy szerzyć tą wiedzę i zapraszamy również na nasz kanał SmartMe 🙂 – @UCymOrRvuck3eErFn7GGdPNQ
Niestety oglądam uważnie każdy odcinek i nadal nie mam pojęcia o czym mowa i jak się za to zabrać. Pomimo wykształcenia wyższego (niezwiązanego w żaden sposób z elektryką / elektroniką) nie podejmę się wykonania takiego systemu u siebie w domu – zbyt wysoki próg podstawowej wiedzy technicznej 🙁 Z metod typu "zleć – zapłać – korzystaj", które firmy / systemy są najbardziej polecane?
Dałem łapkę w dół, ponieważ nie ma zastosowania w starym mieszkaniu, w którym instalacja elektryczna jest pod tynkiem i nie da się jej ruszyć. Ciekawy dla mnie był temat o Raspberry Pi 4 chociaż brakowało mi odcinka o instalowaniu Windows. Pozdrawiam
Od kilku miesięcy używam systemu okablowanego "smartnie" w wersji wszystkie kable zasilające oświetlenie pociągnięte do rozdzielni i tam podpięte do przekaźników. I coraz bardziej żałuję, że nie zrobiłem instalacji inaczej. Teraz pociągnąłbym oświetlenie podobnie jak gniazda – może nawet jeden obwód na całe oświetlenie wewnętrzne, ale do każdego punktu świetlnego oprócz kabla zasilającego dałbym kabel sygnałowy. No i sygnałowe do włączników. Kable zasilające byłyby cały czas pod napięciem (jak gniazdka) a światło byłoby zapalane przekaźnikami w żyrandolach. Teraz przede wszystkim brakuje mi kabli sygnałowych przy punktach świetlnych. A to często dobre miejsce, żeby umieścić czujkę ruchu, temperatury, kamerę, mikrofon czy cokolwiek innego. Do tego daje to możliwość zamontowania dowolnego zestawu przekaźników – i można mieć żyrandol z jedną żarówka i zapalać ją jednym przekaźnikiem, ale nie ma problemu, z zastąpieniem go takim z pięcioma żarówkami i zapalaniem każdej z nich niezależnie (a któraś to może być kamera montowana na E27 cały czas zasilana, któraś "dyskotekowa", jakaś UV czy jeszcze dziwniejsza – hulaj fantazja do woli). Jak ktoś ma sufit podwieszany, to miejsca na zabawę ma pod dostatkiem – w innych sytuacjach trzeba odpowiednio dobrać żyrandol albo zrobić jakąś zabudowę z GK. Upraszcza się instalacja 230V przy okazji (idzie mniej kabla niż przy tradycyjnej, bo można pociągnąć szeregowo nawet jeden obwód – gdyby nie przepisy zabraniające tego mógłby to być wspólny obwód z gniazdami). Gdyby ktoś zrezygnował z Arduino i "inteligencji" to takie rozwiązanie można ogarnąć odpowiednio spinając kable sygnałowe tak, by włączniki bistabilne zamykały obwody zasilające niskim napięciem przekaźniki. Generalnie – nawet jak się nie odważycie pociągnąć instalacji oświetleniowej szeregowo, to polecam puszczenie do oświetlenia również skrętki. Zasilanie zawsze można spiąć w rozdzielni na stałe. Mi pozostaje (ewentualnie) zabawa z ESP i montowaniem przy każdym punkcie zasilacza/przetwornicy.
Bedzie filmik z kompletnym montazem przekaznika pod typowa instalacje elektryczna z doprowadzonymi skretkami do kazdego wylacznika czy tez gniazda? Lub jak zrobic taki przekaznik? 🙂
W sumie dobrze, że trafiłem na Twój kanał o tej tematyce. Nie dlatego, że to mi pomoże zrobić u siebie taka instalację, że się czegoś nauczę itd.., ale tylko z jednego powodu – przekonuje się że taka instalacja w ogóle jest mi niepotrzebna… Jak widzę ile to trzeba mieć wiedzy żeby poogarniać te wszystkie kabelki, pokupować podzespołów, czipów, poinstalować aktualizacje, dodatki, kodować, programować, kłaść kabli, ile trzeba poświęcić czasu na to wszystko i niemałych pieniędzy … po to tylko żeby światło się zapaliło jak zbliżam się autem do bramy, albo żeby o konkretnej godzinie same się rolety podniosły i włączył ekspres do kawy… Jest to wszystko w normalnym życiu zupełnie ZBĘDNE, i nikomu, prócz gadżeciarzom niepotrzebne:) Praktycznie to samo można zrobić nie robiąc takiej instalacji, ogrzewanie ma swój system, ustawiasz raz i z głowy, alarm tez można ustawić żeby wysyłał smsy jak coś wykryje, światło przed wjazdem zapali się bo ma swój czujnik i wykryje auto.. a ze zapali sie dopiero jak bede wjeżdżać na posesje to jestem w stanie z tym życ. DZIĘKI
Istnieje też równoległy system montażu centralnego sterowania wyłącznikami światła (2 in 1 – mojego autorstwa:) Polega na tym, że system inteligentnego budynku działa równolegle do tradycyjnej instalacji (jako hybryda 2 instalacji)
To bardzo proste rozwiązanie gdzie każdy włącznik światła jest jakby włącznikiem schodowym połączonym z przekaźnikiem, który jest odpowiednikiem tego drugiego (wyłącznika schodowego). Czyli włączenie lub wyłączenie żarówki polega na zmianie polaryzacji w obwodzie schodowym tj. styków przełącznik ścienny vs przekaźnik, który jest tuż pod nim (w tej samej puszce albo tej przy suficie, kawałek wyżej gdzie łączą się kable z żyrandola)
Przekaźniki są połączone cieniutkim kablem, skrętką do szafy sterowniczej. Przy awarii instalacji inteligentnego domu, nawet gdy się spali szafa, nie zauważy się tego:)
Można dać opcjonalnie przekaźniki bistabilne sterowane impulsem, nie potrzebujące stałego zasilania (impuls zmiana ich stan)
Można też stworzyć system, z akumulatorkami, ładowanymi z różnicy w obwodzie oświetlenia (tak jak świecą neonówki lub ledy sygnalizujące stan/podświetlające w nocy włącznik ścienny).
Tak naprawdę da się zrobić wszystko cokolwiek ktoś sobie wymarzy, a jeśli boi się awarii (lub jak ja lubi grzebać i przerabiać coś) to można zrobić instalacje równoległą (aby domownicy się nie wkurzali, że nie mogą włączyć światła, jak system ID nie działa).
Stan oświetlenia może kontrolować kierunkowy czujnik światła lub oddzielny obwód – jeden dodatkowy kabel (bo przy wyłącznikach schodowych nie zależy on od położenia przycisku).
Można też zrobić przypiski chwilowe bezpośrednio do sterowania przekaźników bistabilnych (lub prosty układzik) co zamiast w głębszych podwójnych puszkach wrzuci się do puszek rozgałęziających wyżej (mam instalacje w rurkach umożliwiającą łatwe ingerencje).
Poza tym można zrobić jeszcze taki bayer jak mimi siłowniki, lub elektromagnetyczne popychadła włączników. Czyli normalna instalacja, która jest dopalana przez sterowanie mechaniczne… (że niby duchy zmieniają stan włącznika).
Oczywiście najlepiej było by wymontować ten oryginalny mechanizm zastępując go mikro-stykiem (który ma mały opór mechaniczny). Wtedy jednak nie była by to równoległa podwójna instalacja (która obala argument laików – pt. "a co będzie jeśli to się zepsuje").
Podsumowując
na kilka sposobów, bez dodatkowych kabli, a jedynie z przekaźnikami (w puszkach obok włączników, a opcjonalnie nawet w żyrandolu – czy gdziekolwiek po drodze) można zrobić instalacje równoległą
czyli równoległe tradycyjne (220V na włączniku) i inteligentne (centralne, zdalne) sterowanie oświetleniem to byłby ten czwarty system który dodaję od siebie do opcji
Wydaje mi się, że można też sterować impulsem po kablach instalacji 220V (skoro można przesyłać tak internet – przez gniazdko).
Gdyby ktoś nie lubił smogu elektromagnetycznego mógłby zrobić sterowanie na podczerwień.. Wyobraźnia nie zna granic.. nawet dało by się na linke, lub na przewody z ciśnieniem:)
Osobiście wolał bym nie mieć włączników światła w ogóle (taki szpan:) sterując głosem obok tego, że światło włącza się samo gdy wchodzi się do pomieszczenia lub strefy (korytarze, hol, klatki schodowe, tarasy, ganki) Wystarczy licznik wchodzących osób rozpoznający wysokość (by pies i kot go nie włączały). Podwójna wiązka aktywnego toru podczerwieni na każdej futrynie drzwi (lub granicy strefy) Dzięki temu że jest podwójna określa kierunek (czy ktoś wchodzi czy wychodzi). Co ciekawe umieszczając jeszcze jedną bardzo nisko można wykrywać gryzonie. Takie czujniki, nie widoczne wiązki umożliwiają też dyskretne sterowanie przy kimś, np. protokół alarmowy – polegające na przerwaniu ich w odpowiedni sposób. (choć można to zrobić też na wiele innych sposobów)
Konstruowanie jest super – jedynym ograniczeniem wyobraźnia oraz potrzeby np. dobrej zabawy w udziwnianie instalacji:)
Mam pytanie w sprawie 1 i 2 sposobu przeprowadzania kabli . Dlaczego nie chcesz połaczyć 1 i 2 razem czy czasami nie wystarczy wszystko zrobić tak jak pierwszym sposobem tylko kable zasilające puścić przez puszke z włącznikiem ?? Proszę o odpowiedź czy mam rację
Super kanał. Buduje coś podobnego i natknąłem się na problem, otóż żarówki led zasilane przez ssr przy stanie zero / rozłączony mrugają co jakiś czas. Jak tego uniknąć?
Ja zrobiłem sobie sterowanie oświetlenia na mega 2560 i modułach przekaźnikowych, i wszystko było by dobrze gdyby nie zakłócenia. Problem polega na tym że wystarczy cokolwiek włączyć indukcję , piekarnik itp. to oświetlenie żyje swoim życiem i nie wiem co może być przyczyną.
Tak na przyszłość, to żyły żółto-zielonej nie wolno używać do niczego innego niż uziemienie, wiec jeśli masz włącznik podwójny, schodowy, krzyżowy itd to musisz użyć kabla 5 żyłowego
Najlepszym rozwiązaniem jest sprowadzanie każdej grupy łączeniowej do rozdzielnicy ale tak by przez każdą puszkę przeszedł kabel zasilający (prócz magistrali lub kabla sterującego). Daje to możliwość w początkowej fazie użytkowania oświetlenia bez systemu sterowania a po jego montażu i wymontowaniu zwykłych łączników oraz ponownym połączeniu na stałe przewodów używania takiej instalacji w systemie sterowania.
Hej Czy dałbyś radę zrobić prosty rysunek jak zrobić taką instalację w nowo budowanym domu ? Prosty łopatologiczny rysunek… Z użyciem tych twoich przekaźników SSR. Jak one są sterowane z Arduino Mega i jak potem wpinasz to do Maliny z Domoticzem ? I Domoticz zawsze będzie wiedział o stanie odbiornika mimo że np klikniesz zapalenie swiatła z przycisku a nie z Domoticza ?
Wsumie to ten sposob z zintegrowanym kablem jest do bani to lepiej wszystkie swiatla ciagnac przez puszke (czyli z szafy do puszki z puszki na zródło i tam powagowac) i do tego skretka a przekaznik w szafie w orzypadku powrotu do standardu przepinamy w szafie na esa a w właczniku zamieniamy z mono na bistabilny
Nie ma hybrydowej instalacji schodowej gdzie drugim wyłącznikiem schodowym jest przekaźniki (zwykły) z dwoma wyjściami i jednym wejściem światło można wykrywać czujnikiem prądowym przeciągając przez niego dwie żyły zasilające w tym momencie jeżeli przez którykolwiek z przewodów poleci prąd wykryjemy stan oświetlenia.
Zaletą będzie możliwość używania włącznika nawet w przypadku awarii systemu.
Da sie to wszystko zrobic na bistabilnych? Chce sie pobawic ale w miedzyczasie nic nie zmieniac w istniejacej instalacji i ma dzialac tak jak elektryk przykazal 🙂
Cześć, mam pytanie odnośnie momentu 4:35 – dlaczego należy skorzystać z drogiego kabla hybrydowego? Czy zakładając, że w puszcze przy włączniku dzwonkowym siedzi przełącznik jednokanałowy nie można zasilania jak i sygnału do niego dociągnąć od szafki teletechnicznej na kolejnych włóknach bardzo takiej skrętki? Pozdrawiam! 😉
Szmalu wrzucaj nowy odcinek , bo światła w kuchni nie mam od miesiąca 🙂 Żona grozi mi już, że odejdzie 😉
Hej. Widzę że wykorzystujesz łączniki bistabilne. A czy jest możliwość wykorzystania łączników monostabilnych?? Tak zmodyfikować oprogramowanie że każda zmiana, obwodu zamknięty lub otwarty powoduje zapalenie lub zgaszenie
nagraj taki film o małej instalacji która nie będzie z gniazdka tylko na małe napięcie
Pierwsza zasadnicza uwaga, nigdy, przenigdy nie używajcie przewodu PE (żółto-zielony) do zasilania, czy jak w tym przykładzie (2 min.) do sterowania oświetleniem. Każdy który w przyszłości będzie majstrował przy instalacji musi być pewien że ten przewód jest bez napiecia. Więc najlepiej podpiąć go do pozostałych przewodów PE pomimo że we włączniku nie będzie on podpięty. To dla waszego bezpieczeństwa. Jeżeli jednak trzeba go wykorzystać do sterowania należy końce tego przewodu okleić innym kolorem taśmy izolacyjnej by zasygnalizować że na tym przewodzie może być napięcie.
3:49 "No bo wprawdzie moglibyśmy wypiąć Arduino czy RPi z naszej instalacji, ale same przekaźniki musiałby w niej zostać"
Zastanawiam się czy jest to w ogóle możliwe żeby zrobić to bez Arduino i RPi, przekaźniki tutaj zastosowane to przekaźniki monostabilne, natomiast dla łączników monostabilnych (przycisków, łączników dzwonkowych) konieczny jest przekaźnik bistabilny.
Czy może ja coś źle zrozumiałem, bądź rozumiem?
przewodu ochronnego nie wolno używać do niczego innego. ten film powinien zniknąć z YouTube
Jest 4 sposób prowadzenia instalacji przewodami ydy. Poprowadzenie instalacji w gwiazdę czyli każdy przewód ydy np 3×1.5 (z łącznika i z punktu oświetleniowego) prowadzony jest do rozdzielnicy głównej i tam jest łączony zugami bądź wago. W takiej sytuacji nie ma potrzeby prowadzenia skrętki do łączników. Przejście z instalacji tradycyjnej na inteligentną polega na rozpięciu w rozdzielnicy poszczególnych obwodów i wprowadzenie przekaźników. Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę.
Świetnie tłumaczysz.
Witam, czy jest jeszcze możliwość pobrać ten sketch…? Obecnie link nie działa…
Kable są pod ziemią i pod wodą, wszystko inne to przewody, elektryka aż boli w sercu jak tego słucha
tak, temat może nie bezpośrednio ale związany z oświetleniem, jakie łączniki masz zamontowane na ścianach które obsłużą instalację niskoprądową na arduino? znalazłem tanie łączniki dzwonkowe, jednaj mam problem z łącznikami niskoprądowymi bardziel eleganckimi, np z dodtykowe. znalazłem kilka jednaj napięcie na nich to 10-30 V DC a arduino to 5 V
Witam. Mam małe pytanko. Jaki model najlepiej użyć jeżeli mam wszystkie przewody od przełączników ściennych oraz wszystkie przewody od źródeł światła doprowadzone bezpośrednio do skrzynki bezpieczników. Myślałem o sonoff 4 CH ale nie miałbym wtedy możliwości sterowania z przełączników ściennych. Instalacja kilku sonoff mini w skrzynce bezpieczników dała by możliwość sterowania z wifi oraz przez przełączniki ścienne ale zamiast tego wolałbym jedno urządzenie z kilkoma kanałami które również miało by opcje zapamiętywania stanu przełącznika jak sonoff mini. Może ktoś się zlituje i doradzi:) dzięki pozdrawiam.
Zastanawiam się czy może wystąpić problem, że przez wzajemną indukcję przewodów na kilku liniach wystąpi błędna interpretacja sygnałów dla stanów logicznych na wejściu do ARDUINO. W przypadku takiego zjawiska można mieć spory problem z niezależnym sterowaniem daną linią.
Jakie napięcie DC stosujesz na tych włącznikach? Czy jak masz przełącznik monostabilny dwukanałowy to załączenie jednej linii na danym przewodzie nie indukuje tej drugiej? Takie zjawisko może wystąpić przy długich liniach.
Do takiego Arduino ile można podłączyć przekaźników licząc w tym kontaktu
Bardzo fajny film i pokazujący ludziom jak można lepiej sterować oświetleniem 😉 Sami również zaczynamy szerzyć tą wiedzę i zapraszamy również na nasz kanał SmartMe 🙂 – @UCymOrRvuck3eErFn7GGdPNQ
Niestety oglądam uważnie każdy odcinek i nadal nie mam pojęcia o czym mowa i jak się za to zabrać. Pomimo wykształcenia wyższego (niezwiązanego w żaden sposób z elektryką / elektroniką) nie podejmę się wykonania takiego systemu u siebie w domu – zbyt wysoki próg podstawowej wiedzy technicznej 🙁 Z metod typu "zleć – zapłać – korzystaj", które firmy / systemy są najbardziej polecane?
czarna magia
Dałem łapkę w dół, ponieważ nie ma zastosowania w starym mieszkaniu, w którym instalacja elektryczna jest pod tynkiem i nie da się jej ruszyć.
Ciekawy dla mnie był temat o Raspberry Pi 4 chociaż brakowało mi odcinka o instalowaniu Windows.
Pozdrawiam
Od kilku miesięcy używam systemu okablowanego "smartnie" w wersji wszystkie kable zasilające oświetlenie pociągnięte do rozdzielni i tam podpięte do przekaźników. I coraz bardziej żałuję, że nie zrobiłem instalacji inaczej. Teraz pociągnąłbym oświetlenie podobnie jak gniazda – może nawet jeden obwód na całe oświetlenie wewnętrzne, ale do każdego punktu świetlnego oprócz kabla zasilającego dałbym kabel sygnałowy. No i sygnałowe do włączników. Kable zasilające byłyby cały czas pod napięciem (jak gniazdka) a światło byłoby zapalane przekaźnikami w żyrandolach. Teraz przede wszystkim brakuje mi kabli sygnałowych przy punktach świetlnych. A to często dobre miejsce, żeby umieścić czujkę ruchu, temperatury, kamerę, mikrofon czy cokolwiek innego. Do tego daje to możliwość zamontowania dowolnego zestawu przekaźników – i można mieć żyrandol z jedną żarówka i zapalać ją jednym przekaźnikiem, ale nie ma problemu, z zastąpieniem go takim z pięcioma żarówkami i zapalaniem każdej z nich niezależnie (a któraś to może być kamera montowana na E27 cały czas zasilana, któraś "dyskotekowa", jakaś UV czy jeszcze dziwniejsza – hulaj fantazja do woli). Jak ktoś ma sufit podwieszany, to miejsca na zabawę ma pod dostatkiem – w innych sytuacjach trzeba odpowiednio dobrać żyrandol albo zrobić jakąś zabudowę z GK. Upraszcza się instalacja 230V przy okazji (idzie mniej kabla niż przy tradycyjnej, bo można pociągnąć szeregowo nawet jeden obwód – gdyby nie przepisy zabraniające tego mógłby to być wspólny obwód z gniazdami). Gdyby ktoś zrezygnował z Arduino i "inteligencji" to takie rozwiązanie można ogarnąć odpowiednio spinając kable sygnałowe tak, by włączniki bistabilne zamykały obwody zasilające niskim napięciem przekaźniki. Generalnie – nawet jak się nie odważycie pociągnąć instalacji oświetleniowej szeregowo, to polecam puszczenie do oświetlenia również skrętki. Zasilanie zawsze można spiąć w rozdzielni na stałe. Mi pozostaje (ewentualnie) zabawa z ESP i montowaniem przy każdym punkcie zasilacza/przetwornicy.
To już lepiej Philips hue kupić i mniej roboty
Do każdego włącznika światła doprowadzasz skrętkę czy dzielisz ją ?
Na duży plus dla całej serii to fakt, że nie ma reklam przerywających materiał filmowy… tak trzymać.
Bedzie filmik z kompletnym montazem przekaznika pod typowa instalacje elektryczna z doprowadzonymi skretkami do kazdego wylacznika czy tez gniazda? Lub jak zrobic taki przekaznik? 🙂
A nie lepiej kupić inteligentną żarówkę?
W sumie dobrze, że trafiłem na Twój kanał o tej tematyce. Nie dlatego, że to mi pomoże zrobić u siebie taka instalację, że się czegoś nauczę itd.., ale tylko z jednego powodu – przekonuje się że taka instalacja w ogóle jest mi niepotrzebna… Jak widzę ile to trzeba mieć wiedzy żeby poogarniać te wszystkie kabelki, pokupować podzespołów, czipów, poinstalować aktualizacje, dodatki, kodować, programować, kłaść kabli, ile trzeba poświęcić czasu na to wszystko i niemałych pieniędzy … po to tylko żeby światło się zapaliło jak zbliżam się autem do bramy, albo żeby o konkretnej godzinie same się rolety podniosły i włączył ekspres do kawy… Jest to wszystko w normalnym życiu zupełnie ZBĘDNE, i nikomu, prócz gadżeciarzom niepotrzebne:) Praktycznie to samo można zrobić nie robiąc takiej instalacji, ogrzewanie ma swój system, ustawiasz raz i z głowy, alarm tez można ustawić żeby wysyłał smsy jak coś wykryje, światło przed wjazdem zapali się bo ma swój czujnik i wykryje auto.. a ze zapali sie dopiero jak bede wjeżdżać na posesje to jestem w stanie z tym życ. DZIĘKI
witam mam pytanie jak nazywa sie przekaznik z wudowana przetwornica i wifi ?
Polecam tylkpo przekazniki omron.
Istnieje też równoległy system montażu centralnego sterowania wyłącznikami światła (2 in 1 – mojego autorstwa:)
Polega na tym, że system inteligentnego budynku działa równolegle do tradycyjnej instalacji (jako hybryda 2 instalacji)
To bardzo proste rozwiązanie gdzie każdy włącznik światła jest jakby włącznikiem schodowym połączonym z przekaźnikiem, który jest odpowiednikiem tego drugiego (wyłącznika schodowego).
Czyli włączenie lub wyłączenie żarówki polega na zmianie polaryzacji w obwodzie schodowym tj. styków przełącznik ścienny vs przekaźnik, który jest tuż pod nim (w tej samej puszce albo tej przy suficie, kawałek wyżej gdzie łączą się kable z żyrandola)
Przekaźniki są połączone cieniutkim kablem, skrętką do szafy sterowniczej.
Przy awarii instalacji inteligentnego domu, nawet gdy się spali szafa, nie zauważy się tego:)
Można dać opcjonalnie przekaźniki bistabilne sterowane impulsem, nie potrzebujące stałego zasilania (impuls zmiana ich stan)
Można też stworzyć system, z akumulatorkami, ładowanymi z różnicy w obwodzie oświetlenia (tak jak świecą neonówki lub ledy sygnalizujące stan/podświetlające w nocy włącznik ścienny).
Tak naprawdę da się zrobić wszystko cokolwiek ktoś sobie wymarzy,
a jeśli boi się awarii (lub jak ja lubi grzebać i przerabiać coś) to można zrobić instalacje równoległą (aby domownicy się nie wkurzali, że nie mogą włączyć światła, jak system ID nie działa).
Stan oświetlenia może kontrolować kierunkowy czujnik światła lub oddzielny obwód – jeden dodatkowy kabel (bo przy wyłącznikach schodowych nie zależy on od położenia przycisku).
Można też zrobić przypiski chwilowe bezpośrednio do sterowania przekaźników bistabilnych (lub prosty układzik)
co zamiast w głębszych podwójnych puszkach wrzuci się do puszek rozgałęziających wyżej (mam instalacje w rurkach umożliwiającą łatwe ingerencje).
Poza tym można zrobić jeszcze taki bayer jak mimi siłowniki, lub elektromagnetyczne popychadła włączników.
Czyli normalna instalacja, która jest dopalana przez sterowanie mechaniczne… (że niby duchy zmieniają stan włącznika).
Oczywiście najlepiej było by wymontować ten oryginalny mechanizm zastępując go mikro-stykiem (który ma mały opór mechaniczny). Wtedy jednak nie była by to równoległa podwójna instalacja (która obala argument laików – pt. "a co będzie jeśli to się zepsuje").
Podsumowując
na kilka sposobów, bez dodatkowych kabli, a jedynie z przekaźnikami (w puszkach obok włączników, a opcjonalnie nawet w żyrandolu – czy gdziekolwiek po drodze) można zrobić instalacje równoległą
czyli równoległe tradycyjne (220V na włączniku) i inteligentne (centralne, zdalne) sterowanie oświetleniem
to byłby ten czwarty system który dodaję od siebie do opcji
Wydaje mi się, że można też sterować impulsem po kablach instalacji 220V (skoro można przesyłać tak internet – przez gniazdko).
Gdyby ktoś nie lubił smogu elektromagnetycznego mógłby zrobić sterowanie na podczerwień..
Wyobraźnia nie zna granic.. nawet dało by się na linke, lub na przewody z ciśnieniem:)
Osobiście wolał bym nie mieć włączników światła w ogóle (taki szpan:)
sterując głosem obok tego, że światło włącza się samo gdy wchodzi się do pomieszczenia
lub strefy (korytarze, hol, klatki schodowe, tarasy, ganki)
Wystarczy licznik wchodzących osób rozpoznający wysokość (by pies i kot go nie włączały).
Podwójna wiązka aktywnego toru podczerwieni na każdej futrynie drzwi (lub granicy strefy)
Dzięki temu że jest podwójna określa kierunek (czy ktoś wchodzi czy wychodzi).
Co ciekawe umieszczając jeszcze jedną bardzo nisko można wykrywać gryzonie.
Takie czujniki, nie widoczne wiązki umożliwiają też dyskretne sterowanie przy kimś,
np. protokół alarmowy – polegające na przerwaniu ich w odpowiedni sposób.
(choć można to zrobić też na wiele innych sposobów)
Konstruowanie jest super – jedynym ograniczeniem wyobraźnia oraz potrzeby np. dobrej zabawy w udziwnianie instalacji:)
Witam, ma ktoś namiary na gotowca z przekaźnikami SSR? pojawia sie na filmie w 9:30 min
Mam pytanie w sprawie 1 i 2 sposobu przeprowadzania kabli . Dlaczego nie chcesz połaczyć 1 i 2 razem czy czasami nie wystarczy wszystko zrobić tak jak pierwszym sposobem tylko
kable zasilające puścić przez puszke z włącznikiem ?? Proszę o odpowiedź czy mam rację
witam
Super kanał. Buduje coś podobnego i natknąłem się na problem, otóż żarówki led zasilane przez ssr przy stanie zero / rozłączony mrugają co jakiś czas. Jak tego uniknąć?
Ja zrobiłem sobie sterowanie oświetlenia na mega 2560 i modułach przekaźnikowych, i wszystko było by dobrze gdyby nie zakłócenia. Problem polega na tym że wystarczy cokolwiek włączyć indukcję , piekarnik itp. to oświetlenie żyje swoim życiem i nie wiem co może być przyczyną.
A ja bym poszedł w jeszcze inne sterowanie. Wszystko spiąłbym rs485 i zasilaniem. W ten sposób ciągnę między puszkami kable i mam z głowy komunikację.
Tak na przyszłość, to żyły żółto-zielonej nie wolno używać do niczego innego niż uziemienie, wiec jeśli masz włącznik podwójny, schodowy, krzyżowy itd to musisz użyć kabla 5 żyłowego
Najlepszym rozwiązaniem jest sprowadzanie każdej grupy łączeniowej do rozdzielnicy ale tak by przez każdą puszkę przeszedł kabel zasilający (prócz magistrali lub kabla sterującego). Daje to możliwość w początkowej fazie użytkowania oświetlenia bez systemu sterowania a po jego montażu i wymontowaniu zwykłych łączników oraz ponownym połączeniu na stałe przewodów używania takiej instalacji w systemie sterowania.
bistabilne na monostabilne by powrocic do pierwotnego stanu pzdr
Hej
Czy dałbyś radę zrobić prosty rysunek jak zrobić taką instalację w nowo budowanym domu ? Prosty łopatologiczny rysunek… Z użyciem tych twoich przekaźników SSR. Jak one są sterowane z Arduino Mega i jak potem wpinasz to do Maliny z Domoticzem ? I Domoticz zawsze będzie wiedział o stanie odbiornika mimo że np klikniesz zapalenie swiatła z przycisku a nie z Domoticza ?
Posiada ktoś gotowca na całe arduino? jeśli można prosić to na @ robbod7@gmail.com
Każdy elektryk powinien stosować się do oznaczeń i kolorów więc musi zostać zamontowany inny przewód do łącznika.
Dwużyłowy jest tańszy.
Czy ma ktoś może rozrysowany schemat połączeń w sposobie II. Generalnie chodzi mi o to czy trzeba ciągnąć dodatkowy kabel do zasilania przekaźnika?
Wsumie to ten sposob z zintegrowanym kablem jest do bani to lepiej wszystkie swiatla ciagnac przez puszke (czyli z szafy do puszki z puszki na zródło i tam powagowac) i do tego skretka a przekaznik w szafie w orzypadku powrotu do standardu przepinamy w szafie na esa a w właczniku zamieniamy z mono na bistabilny
Nie ma hybrydowej instalacji schodowej gdzie drugim wyłącznikiem schodowym jest przekaźniki (zwykły) z dwoma wyjściami i jednym wejściem światło można wykrywać czujnikiem prądowym przeciągając przez niego dwie żyły zasilające w tym momencie jeżeli przez którykolwiek z przewodów poleci prąd wykryjemy stan oświetlenia.
Zaletą będzie możliwość używania włącznika nawet w przypadku awarii systemu.
Da sie to wszystko zrobic na bistabilnych? Chce sie pobawic ale w miedzyczasie nic nie zmieniac w istniejacej instalacji i ma dzialac tak jak elektryk przykazal 🙂
Avast zgłasza szmalu.pl jako zawirusowaną stronę.
Cześć, mam pytanie odnośnie momentu 4:35 – dlaczego należy skorzystać z drogiego kabla hybrydowego? Czy zakładając, że w puszcze przy włączniku dzwonkowym siedzi przełącznik jednokanałowy nie można zasilania jak i sygnału do niego dociągnąć od szafki teletechnicznej na kolejnych włóknach bardzo takiej skrętki? Pozdrawiam! 😉