Loading…

Elektryk do Domów Warszawa

Elektryk do Domów i Sprzętów w Warszawie. Usuwanie Awarii - Nowe instalacje - Usługi Elektryczne
Kontakt

Instalacja elektryczna w moim kamperze – zobacz jak tego nie robić /389



W dzisiejszym odcineczku pokazuję jak zrobiłem moją pseudo instalację elektryczną w kamperze. Uwaga! To nie jest „instruktaż” …

Pobrane z Youtube Elektryk do Domów, Naprawa Elektryki w Domu, Serwis naprawy elektryki i Elektroniki, Elektryk Warszawa, Naprawa Elektryki Warszawa, nasz elektryk z dojazdem na terenie Warszawy i okolic pomaga w trudnych sprawach.

34 thoughts on “Instalacja elektryczna w moim kamperze – zobacz jak tego nie robić /389

  1. Dzięki za rozwianie moich wątpliwości co do wartości bezpieczników, zawartych w pytaniu na Instagramie . Dodam tylko, że mniej, więcej tak to sobie wyobrażałem w czasie projektowania mojej słonecznej ,,elektrowni'' .
    – Bardzo, ale to bardzo dużo mi pomogłeś, za co serdecznie dziękuję. Pozdrawiam Zibi.

  2. Jak jaki pajac ci mówi ze coś złe mówisz to nikt jemu nie każe oglądać .
    Haha
    Pewnie jakiś nieudacznik życiowy tacy są najlepsi .
    Atesty i certyfikaty nie są nikomu potrzebne . Do własnego użytku . Super wymyśliłeś powodzenia .

  3. Filmy jak zawsze ciekawe i bardzo konkretne, a mógłbyś kiedyś wyjaśnić jak współpracują ze sobą 3 źródła ładowania?
    Bo latem jak jedziesz to solary oraz alternator ładują jednocześnie, albo inny scenariusz gdzie stoisz na kempingu i ładujesz ładowarką ale solary też pracują.
    Jak to jest, że na akumulatory idzie odpowiednie napięcie i natężenie a np. nie sumuje się co by chyba mogło uszkodzić baterię?
    Sorry za tak naiwne pytanie ale moja wiedza elektryczna jest na poziomie 0 dopiero próbuję sobie to poukładać w głowie.
    Pozdrawiam.

  4. Tak z ciekawości, nie za mały jest ten bezpiecznik na akumulatorze? 40A przy 12V to niecałe 500W, tymczasem jedna przetwornica ma 1500w mocy ciągłej. Jak to działa nie palac tego bezpiecznika?

  5. No i fajno ;]
    Ja bym tylko zmienił sposób zasilania laptopa na bardziej oszczędny. Zamiast z prądu stałego 12V robić zmienny 230V i potem znów obniżać do stałego np. 19V zastosowałbym przetwornicę step-up. Przetwornice są tanie i o sprawności powyżej 90%. Tylko trzeba się zapoznać ze sposobem zasilania laptopa, bo niektóre modele mają dodatkowy, trzeci przewód sygnałowy do komunikacji z zasilaczem. Ale i to da się zrobić.
    Odnośnie modemu LTE, to można sobie dorobić zewnętrzną antenę, nawet gdy nie ma na nią gniazda. Kumaty elektryk przetnie ścieżkę wewnętrznej, kiepskiej anteny nadrukowanej, dolutuje przewód ekranowany plus gniazdo i masz zasięg tam, gdzie zwykle nie było.
    Pozdrawiam serdecznie.

  6. Witam mam pytanie co do urządzeń 230v czy stosować jakieś bezpieczniki? Np. pomiędzy lodówką 230v a przetwornicą? Dodatkowo mam jeszcze dwa gniazdka 230v, oświetlenie led 230v i iskrownik do kuchenki gazowej.

  7. Hej. Bardzo fajny i praktyczny filmik. Dzięki. Chciałbym zapytać o tę białą puszkę nad bezpiecznikami a bezpośrednio pod niebieską przetwornicą?

  8. A jak lodóweczka? Jaki rozruch? Ptc? Ostrzegam przed przełączaniem zasilania podczas pracy lodówki. Każda lodówka z rozruchem LST czyli bez kondensatora rozruchowego, czyli każda domowa bez invertera czy elektroniki, wymaga przewry ok. 3 min. między kolejnymi startami. Inaczej zadziała zabezpieczenie (tzw. klixon), co niekorzystnie wpływa na żywotność sprężarki oraz w.w. klixona. Ja tylko ostrzegam. To dotyczy wszystkich lodówek.

  9. 8:40 przepinanie napięcia. Można by pokusić się o zrealizowanie poprzez automatyczny przełącznik zasilania APZ-02 (koszt 150 zł) i w przypadku wykrycia napięcia zewnętrznego automatycznie przełączy Tobie zasilanie tak sprawnie i szybko jak UPS. Również gdy zabraknie zasilania z zewnątrz zrobi to automatycznie. Produkuje to polska firma z Elbląga, sam użytkuję i dotychczas mam dobre zdanie o nim.

  10. Super film ja co prawda nie w kamperze ale w domku na działce gdzie niema prądu z sieci dzięki pana filmików zrobiłem sam bardzo podobną instalacje tylko wiadome bez ładowania z alternatora pozdrawiam super robota

  11. привет друг tu Grzesiek z podlasia. Myślałem troszkę nad taką instalacją off grid, nie koniecznie w kamperze ale postanowiłem się podzielić z tobą jak i

    z innymi kilkoma przemyśleniami:

    -jeśli chodzi o oświetlenie to może ono być całkowicie wykonane na nap. stałym o wartości 12V/24V na diodach Led. Aby uzyskać równomierne oświetlenie można

    oprawy skierować w stronę "sufitu" campera, biała powierzchnia odbije i rozproszy promieniowanie co zniweluje olśnienie. Jako włączników można użyć przełączników
    dźwigniowych na niskie napięcie.

    -większość urządzeń elektronicznych wymaga od 5V do kilkunastu woltów więc zamiast przetwarzać 12V do 230V stosując inverter można by 12V przetworzyć na 24V

    za pomocą taniej przetwornicy DC-DC. Oczywiście nie musiałoby to być 24V można by z powodzeniem stosować mniejsze napięcie w zależności od nap. na jakie mamy
    odbiorniki – powiększonego oczywiście o straty.

    -Należałoby wykonać 2 instalacje jedną pod napięcie z invertera a drugą na nap 12V/24V pod gniazda zapalniczki. Pod te gniazda można by podpinać ładowarki do telefonów
    oraz można by sobie zmajstrować wtyczki z odpowiednimi końcówkami do urządzeń ładowanych zasilanych 12V/24V.

    -Do instalacji 12/24V należałoby zaprojektować/kupić sterownik, który odcinałby napięcie w przypadku gdy napięcie akumulatora spadłoby zbyt znacznie.

    -Przydałby się panel informujący o nap. aku, temperaturze aku, nap. instalacji oraz sygnalizujący stan pracy/błędy;

    -Akumulatory ołowiowe znakomicie sprawdzają się jako źródło energii buforowe ale nie lubią one pracy w głębokich cyklach. Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie
    droższego akumulatora litowego. Jednak akumulator litowy wymaga elektroniki ładującej/ chroniącej przed rozładowaniem oraz przeładowaniem i nie powinien pracować buforowo. Fajnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie dwóch takich akumulatorów ołowiowego AGM jako bufor oraz Litowego do podtrzymywania zasilania.

    Podsumowując fajnie byłoby mieć cię w swojej drużynie jak nastanie apokalipsa zombie.

  12. Hej, sam inspirowałem się Twoją instalacją, której opis był na blogu i sprawdza się to super. Jak widzę panele z DOKIO pomimo upływu czasu świetnie się spisują, u mnie jak już, to raczej wylądują te elastyczne, ciągle jednak nie mogę trafić na ich opinię, po dłuższym czasie użytkowania. Pozdrawiam:)

  13. Cześć kolego wszystko działa sprawnie a to ze coś nie kosztuje i wyglada jak milion dolarów to nie ma znaczenia to jest po to aby działało i się cieszyć tu i teraz. Mam prośbę jak nazywa się ta niebieska przetwornica kupie sobie aby ogarniała mi lodówkę . Pozdrawiam serdecznie

  14. Witam ,śledzę Twoje filmy na you tobe ,mam podobne auto jestem na etapie elektryk , miałbym kilka pytań ale może jakoś poza you tobem. Czekam na Twoją odpowiedź jak się mamy skontaktować pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zadzwoń!